Results for the Kingsbury 10k 2011, you can also view and purchase official photos of all the runners HERE.

CLAMP TRIUMPHS IN THE KINGSBURY MUD

ute_bairdphil_clampTipton Harriers veteran athlete Phil Clamp won the second running of the KP CORPORATE KINGSBURY WATER PARK 10K on Sunday Nov 27th in windy but fine conditions on a course that had plenty of muddy paths and wetland areas to make it a testing event for all 300 + who entered.

Clamp, an expert runner in the cross country genre started strongly and gradually eased his way to the front early on and left the others to do the chasing in the vain hope of catching him, but his time of 33:21 was testament to his abilities in tough conditions. First woman home was Ute Baird of Team Raidlight in 43:07.

MEN

1st Phil Clamp  Tipton Harriers   33:21
2nd Alex Benfield   Burton AC  35:01
3rd Sam Chatwin  Unattached 36:50

WOMEN

1st Ute Baird  Team Raidlight  43:07
2nd  Joanna Rooney  Unattached  43:19
3rd  Katy Herridge  Unattached  44:17

CLICK MORE TO SEE FULL RESULTS

POSITION TIME RACE NO. NAME GENDER/AGE CLUB/TEAM
1ST 33:21:00 275 PHIL CLAMP M38 TIPTON HARRIERS
2ND 35:01:00 303 ALEX BENFIELD M16 BURTON AC
3RD 36:56:00 46 SAM CHATWIN M34
4TH 36:57:00 197 JON JONES M41
5TH 37:15:00 249 ANDY HAMMOND M38
6TH 37:34:00 301 JASON GEORGE
7TH 37:51:00 225 KEVIN GRANGER M37
8TH 38:11:00 241 PAUL TASKER M41 TAMWORTH AC
9TH 38:41:00 297 MARTIN HARRISON
10TH 38:54:00 145 JAMES JOYCE M40 NORTHBROOK AC
11TH 39:05:00 219 ANDY RICE M40
12TH 39:22:00 15 NATHAN WARREN M29 RUN BRITAIN
13TH 39:26:00 268 SANDER WERKHAVEN M (RACE NO: 268)
14TH 39:33:00 295 ROBIN CLEGG M
15TH 39:38:00 296 DAMIEN SMITH M
16TH 39:39:00 160 ASHLEY BALDWIN M27 PEEL RR
17TH 39:45:00 261 SIMON GOODWIN M32
18TH 39:53:00 280 DAVID HEWERTSON M37
19TH 40:24:00 286 MICHAEL NECAK M
20TH 40:37:00 285 PETER BARZETOVIC M
21ST 40:48:00 23 REX WALSH M41
22ND 41:21:00 309 CLIFF RICHARDS M41
23RD 42:07:00 138 CRAIG JINKS M31
24TH 42:14:00 2 STEVE SNOOK M46
25TH 42:25:00 223 SIMON WARD M40 BURTON AC
26TH 42:29:00 291 STEVE HOLLIS M
27TH 42:37:00 293 TOM WALTERS M
28TH 42:38:00 226 KEITH GRANGER M44
29TH 42:54:00 216 ALEX WISEMAN M39
30TH 43:01:00 147 CHRIS JONES M37 NORTHBROOK AC
30TH= 43:01:00 182 PAUL BURKE M39 ALDRIDGE RC
32ND 43:07:00 45 UTE BAIRD F44 Team Raidlight
33RD 43:15:00 253 MARTIN SILVESTER M39
34TH 43:19:00 20 JOANNA ROONEY F27
35TH 43:25:00 311 NICK BAKER M37
36TH 43:37:00 252 MITCH TIMMS M53
37TH 43:41:00 110 ADAM WOODWARD M43
37TH 43:43:00 144 DEAN SHAW M33
38TH 43:51:00 120 CHRISTOPHER HALLS M22 TEAM MINTY
39TH 44:15:00 143 PAUL MC MAHON M48
40TH 44:17:00 68 KATY HERRIDGE F28
41ST 44:18:00 28 KEV BALDRY M52 CENTURION RC
42ND 44:31:00 306 SIMON MOORE M43
43RD 44:38:00 255 PAUL JEPHCOTT M54 BUSHFIELD JOGGERS
44TH 44:49:00 305 ALAN CAKEBREAD M52
45TH 44:55:00 287 DEREK BOLTON M
46TH 44:59:00 206 TONY SWEETING M39
47TH 45:23:00 283 MIKE PAYNE M54
48TH 45:24:00 300 PHILIP NEALE M
49TH 45:32:00 205 EVA MONCASTER F36 REPTON RUNNERS
50TH 45:58:00 155 MARY HOBIN F44
51ST 46:02:00 298 DAVID GOULD M55 WEST BROM HARRIERS
52ND 46:06:00 169 GARRY STEVENS M55
53RD 46:08:00 109 JAMES O’DOWD M46
54TH 46:10:00 262 PATRICK WING M59 PEMBROKE HARRIERS
55TH 46:11:00 158 DAVID TARONI M38
56TH 46:15:00 184 STEVEN WALTON M27
58TH 46:32:00 22 JACK ROSE M16
59TH 46:35:00 188 BRYN MORGAN M15
60TH 46:36:00 77 SARAH MORGAN F40
61ST 46:44:00 129 RICHARD LEAKE M42 B.R.A.T.
62ND 46:49:00 111 SEAN CURRIE M43
63RD 47:06:00 72 TREVOR SHEPHERD M56
64TH 47:25:00 245 STEVE HAYWARD M39
65TH 47:27:00 70 JON STANDEN M45
66TH 47:30:00 154 JODIE PHILLIPS M33 TRIPLE 50
67TH 47:32:00 161 STEVE LORD M35
68TH 47:38:00 203 IAN WATTS M46
69TH 47:39:00 74 CRAIG SMITH M39
70TH 47:45:00 209 MARK FOX M40
71ST 47:48:00 175 JASON DOUGLAS M34
72ND 48:00:00 34 ANNA GRUSZCZYNSKA F33
73RD 48:06:00 265 JAN EDWARDS F55
74TH 48:08:00 117 JADE MOSEY F32
75TH 48:12:00 289 PAUL COOK M
76TH 48:23:00 141 ADAM DYSON M32
77TH 48:28:00 282 GEMMA NASH F
78TH 48:30:00 220 JENNY RICE F47
79TH 48:35:00 199 STEPHEN ALLEN M40
80TH 48:37:00 214 NIGEL WATKINS M47
81ST 48:40:00 250 RICHARD HAMMOND M41
82ND 48:41:00 211 LISA TOWNSEND F29
83RD 48:45:00 148 KAREN WOODWARD F36
84TH 48:50:00 290 SEAN MC EVOY M
85TH 48:58:00 312 CHRIS DELEON M36
86TH 49:00:00 276 DAVE LLOYD M
87TH 49:01:00 66 ROGER FARNSWORTH M43
88TH 49:02:00 87 DANIELLE DUDLEY F28
89TH 49:13:00 242 JONATHAN CASEY M34
90TH 49:14:00 230 ALISON SHAW F28
91ST 49:16:00 231 NEIL FARRELL M36
92ND 49:17:00 14 CHRIS ALGAR M59 PEEL RR
93RD 49:22:00 208 MARY GUINA F39
94TH 49:31:00 40 RICHARD PORTMAN M50
95TH 49:32:00 108 JONATHAN TILL M40
96TH 49:37:00 271 ROBERT GILLAN M54
97TH 49:56:00 151 MALCOLM HURST M52 TRIPLE 50
98TH 50:01:00 248 IAN HOARE M51
99TH 50:06:00 133 SIMON BOTT M34
100TH 50:08:00 366 BRIAN SYMONDS M69
101ST 50:09:00 156 DAVID HACKETT M65
102ND 50:16:00 140 KEVIN DAVIES M49 ALDRIDGE RC
103RD 50:20:00 35 EAMONN NALLY M39
104TH 50:21:00 116 IAN GIRLE M41
105TH 50:31:00 204 PETER WILDBORE M46
106TH 50:35:00 244 JONATHAN RAYBOULD M44 ALDRIDGE RC
107TH 50:40:00 97 ANDY JACKSON M43
107TH= 50:40:00 96 ROB RICHMOND M39
109TH 50:46:00 314 ALAN WATSON M50
110TH 50:50:00 213 ROBERT TRAVIS M62
111TH 50:58:00 183 SARAH VIVIAN F44
112TH 51:07:00 260 MARTIN WELLBELOVE M37
113TH 51:24:00 134 LESLEY FULWELL F42 PEEL RR
114TH 51:24:00 103 MICHELLE BOULT F43
115TH 51:25:00 159 REBECCA TARONI F34
116TH 51:34:00 122 NICOLE GREGORY F22 TEAM MINTY
117TH 52:00:00 201 KEIRA DOWNES F24
118TH 52:08:00 186 PAUL ALLEN M40
119TH 52:20:00 127 NEIL SMALL M24 TEAM MINTY
120TH 52:27:00 78 PAUL TAYLOR M31
121ST 52:32:00 179 IAN GRIGG M52 PEEL RR
122ND 52:33:00 274 TY TY HANDLEY
123RD 53:03:00 267 SALLY BRAMBLE F
124TH 53:04:00 215 STUART RIMAN M32
125TH 53:07:00 150 CLIFFORD MC NAULTY M44 TRIPLE 50
126TH 53:08:00 132 SALLY FAIRHURST F31
127TH 53:14:00 67 CLAIRE MULVENNA F29
128TH 53:27:00 288 KYLIE YOUNG
129TH 53:29:00 200 HELEN PARKER F42
130TH 53:39:00 185 VALERIE LAW F43
131ST 53:41:00 142 STEPHEN BROOKES M53
132ND 53:47:00 229 CLAIRE WOOD F26 PEEL RR
133RD 53:57:00 162 JAGDEEP BHOGAL M28
134TH 54:02:00 307 JENNY MOORE F40
135TH 54:12:00 81 JENNY LACKNER F28
135TH= 54:12:00 82 KRIS KELLY M28
137TH 54:19:00 71 STEPHANIE GREEN F40
138TH 54:19:00 73 BEN SMITH M40
139TH 54:22:00 124 NICOLA SUNDERLAND F31
140TH 54:25:00 284 ANNE DEVENNEY F
141ST 54:26:00 281 LORNA HEWERTSON F
142ND 54:27:00 202 DANIEL WISEMAN M17
143RD 54:28:00 277 STEVE MAY M
144TH 54:33:00 38 SUZANNE SARGENT F50
145TH 54:39:00 299 STEVEN CULLEN M
146TH 54:42:00 193 CHRIS HOBBS M58
147TH 54:44:00 5 HELEN HIPKISS F42
148TH 54:46:00 171 JO SOUTHAM F37
149TH 54:49:00 236 PHILIP COOK M56 STONE MASTER MARATHONERS
150TH 54:55:00 42 EDWARD SNOOK M14
150TH= 54:55:00 63 GRAHAM PINKNEY M21
152ND 54:57:00 126 NICHOLA SMITH F23 TEAM MINTY
153RD 54:58:00 136 SANDRA GRIESS F23 TEAM MINTY
154TH 55:11:00 30 HELEN BATES F46
155TH 55:26:00 86 RACHEL SMITH F
156TH 55:27:00 269 ANDREW PRINCE M
157TH 55:29:00 157 LEE CALLENDER M28
158TH 55:33:00 173 CHERI TOMALIN F40
159TH 55:39:00 165 SEAN SLOWLEY M43
160TH 55:44:00 39 VANESSA BAYLISS F47
161ST 55:51:00 192 LYN HOBBS F57
162ND 56:03:00 41 JANE PHILLIPS F39
163RD 56:18:00 92 BOB LAWS M66
164TH 56:30:00 79 JENNIFER VAUGHAN F28
165TH 56:33:00 308 UNKNOWN
166TH 56:35:00 84 RUTH KENNEDY-GREEN F34
167TH 56:36:00 221 RADHIKA MC CATHIE F36
168TH 56:37:00 49 SHARON GILKES F44
169TH 56:43:00 191 JANE FELTBOWER F58
170TH 56:49:00 83 HAZEL MOORE F39
171ST 56:55:00 48 SARAH THOMAS F36
171ST= 56:55:00 47 CHRIS THOMAS M35
173RD 57:03:00 251 CLAIR HAYNES F29
174TH 57:11:00 273 PAUL CROOKS M35
175TH 57:56:00 292 AMY UNDERHILL F
176TH 58:00:00 26 KATE ELKIN F54
177TH 58:16:00 218 SONIA HARRIS F37
177TH= 58:16:00 207 NICOLA HOGG F40
179TH 58:17:00 210 CAROLINE STIRLING F39
180TH 58:26:00 91 LIZ WARDELL F45
181ST 58:28:00 75 JO MASCARENHAS F45
181ST= 58:28:00 27 MICHAELA LANNNI F45
183RD 59:41:00 302 LAURENCE KYD M74
184TH 01:00:17 3 LAURA SNOOK F45
185TH 01:00:19 29 ANGELINA DYCHE F31
186TH 01:00:21 246 ROWENA HAYWARD F35
187TH 01:00:24 315 LOUISE MITCHELL F33
188TH 01:00:29 152 KEIRAN CONATY M42 TRIPLE 50
188TH= 01:00:29 153 KEIRAN FINNERTY M26 TRIPLE 50
190TH 01:00:31 166 CLAIRE LANE F34
190TH= 01:00:31 304 JO YARNALL F42
192ND 01:01:15 55 PHILIP WHITEHEAD M33
193RD 01:01:21 313 LINDA THOMAS F51
194TH 01:01:32 24 ROBERTA EVANS F40
195TH 01:01:58 135 MANDY HANSON F42 PEEL RR
196TH 01:02:30 125 ALEXANDRA HORSLEY F29
197TH 01:02:45 263 TRACY ELSDON F34
197TH= 01:02:45 264 BARBARA HUNT F34
199TH 01:03:19 256 CRAIG GIBSON M36
200TH 01:03:34 11 LAURA BUNN F32
201ST 01:04:07 174 BRIAN TOMALIN M52
202ND 01:04:13 115 MONICA FRANCE F38
203RD 01:04:18 212 CAROLINE EVANS F52
203RD= 01:04:18 222 ALISON ROUND F37
203RD= 01:04:18 217 GILL STOKES F47
206TH 01:04:27 228 ANN-MARIE PRINCE F36
207TH 01:04:29 272 SOPHIE CAPPUYNS F42
208TH 01:04:29 64 CARRIE GIBSON F30
209TH 01:04:31 65 IAN GIBSON M33
210TH 01:04:42 54 ALLISON WHITEHEAD F39
211TH 01:04:55 257 ASAKO SHINOHARA F36
212TH 01:04:57 163 HARVINDER BHOGAL F29
213TH 01:05:09 112 JO CURRIE F33
214TH 01:05:20 43 JANET BRAYLEY F58
214TH= 01:05:20 137 ALAN BRAYLEY M64
216TH 01:05:26 89 PETER CARMAN M49
217TH 01:05:35 88 SALLY WETTON F45
218TH 01:05:45 270 TIM HOARE M44
219TH 01:05:58 6 MATTHEW HIPKISS M14
220TH 01:06:12 187 ESTHER WEAVER F32
221ST 01:06:20 33 DANIELLE WATTISON F25
221ST= 01:06:20 32 DEAN WATTISON F40
223RD 01:07:24 121 CLAIRE PARFITT F22 TEAM MINTY
224TH 01:07:52 181 DIANE BURKE F48
225TH 01:10:59 294 NAOKO GIBBS
225TH= 01:10:59 69 LAURA STEWARD F32
227TH 01:12:32 278 IAN WESTBURY M
228TH 01:12:33 279 CRAIG MAY M
229TH 01:13:28 58 HAYLEY CAMPBELL F29
230TH 01:13:42 57 VICKI JEYNES F26
230TH= 01:13:42 310 MELISSA MICHAELS F27
232ND 01:20:19 60 MELANIE KAMDAH F28
Facebook Twitter Email