xtreme0212ice3SNOW JOKE AS HALL ROMPS HOME

The Xtreme Challenge held on Sunday February 5th at the Catton Hall Estate near Alrewas attracted a field of 200+ entrants and the arctic conditions caused by up to 3 inches of snow on the Saturday before only served to encourage more effort and human bravado from the exertions of the hardy runners that took part.

The course, an approximate 10k in length consisted of a 2 lap circuit of the estate grounds and was made up of steep gradients, deadly declines, wicked man-made obstacles more suited for equine athletes, tunnels, 12 foot high hay bales, icy water that saw some athletes have to virtually skate over, but as things ‘warmed up’ others had to wade through up to their chests and all laced with that magic ingredient… deep snow!!
Extreme-Challenge

First person home was Uttoxeter RR athlete Robert Hall, second last year but now triumphant in a time of 39:15, the only sub 40 min runner in the field. He was chased home by Alistair Gorrie who finished in 40:29 with Jacob Fry coming in third in 41.21.

First of the many women taking part was Stafford Triathlon Club’s Jen Seager in 50:49 who finished in front of Hallamshire Harriers’ Emily Morton in 52:46 with Joanna Rooney third in 53:24. A special well done to Dan Gibson aged 13, who came 29th!

Kevin Wilson (of organisers KP Events) was delighted with such a good turn out on such a bitterly cold and snowy morning:
“On Saturday night before as the blizzard raged we thought did we want to postpone it but people were calling, texting, emailing us and everyone said to carry on with it if we could, it was after all an Xtreme event, and boy the challenge was Xtreme indeed. We are seriously looking at another similar but even more extreme event at the same venue, so watch this space”

Photos from Xtreme Challenge 2012

You can view and purchase photos of this event HERE. Just send an email to griffking96@aol.com telling us which photos you would like (the IMG numbers).

 

POSITION TIME RACE No. NAME GENDER/AGE CLUB/TEAM
1ST 39:15:00 20 Robert Hall M/28 Uttoxeter R.R.
2ND 40:29:00 60 Alistair Gorrie M/34
3RD 41:21:00 199 Jacob Fry M
4TH 44:26:00 96 James Barlow M/28
5TH 44:29:00 70 Marc Wrigley M/43 Hatton Darts
6TH 45:36:00 29 Scott Ballinger M/36
7TH 45:42:00 203 Neil Caswell M
8TH 46:39:00 124 Eamon O’Hanlon M/46 Burton A.C.
9TH 46:41:00 12 Steve Brown M/40
10TH 47:31:00 214 Jon White M
11TH 47:37:00 74 Mike Stokes M/47
12TH 48:04:00 193 Simon Ward M/41
13TH 48:04:00 9 Justin Trotman M/41
14TH 48:10:00 30 Richard Cash M/45
15TH 48:14:00 84 Paul Matthews M/38
16TH 48:20:00 47 Michael Hyde M/44
17TH 48:52:00 71 Rob Clark M/42
18TH 48:55:00 155 Joe Sawyer M/34
19TH 48:56:00 180 James Coombes M/26
20TH 49:29:00 88 Neil Handley M/43
21ST 49:39:00 165 Richard Cowton M/36
22ND 49:56:00 55 Thomas Halcarz M/27
23RD 50:23:00 201 David Taroni M
24TH 50:49:00 34 Jen Seager F/34 Stafford Triathlon
25TH 50:50:00 35 Ben Foster M/35 Stafford Triathlon
26TH 51:33:00 49 Paul Burke M/39 Aldridge R.C.
27TH 51:33:00 101 Martin Winstanley M/39
28TH 51:56:00 92 Jack Rose M/17
29TH 52:38:00 85 Dan Gibson M/13
30TH 52:39:00 76 Steve McKendrick M/47
31ST 52:42:00 25 Luke Morton M/44
32ND 52:43:00 118 Alan Watson M/50
33RD 52:44:00 83 Andrew Windle M/29
34TH 52:44:00 26 Emily Morton F/40 Hallamshire Harriers
35TH 52:55:00 125 Peter Rix M/46
36TH 53:12:00 11 Craig Smith M/39
37TH 53:13:00 7 Daniel Vines M/35
38TH 53:19:00 215 Karl Auley M/32
39TH 53:24:00 28 Joanna Rooney F/27
40TH 54:05:00 143 Laura Appleby F/29
41ST 54:35:00 43 Garry Sailsman M/43
42ND 55:14:00 105 Nick Reidy M/42
43RD 55:33:00 200 Phil Smith M
44TH 55:37:00 166 Danny Wan M/28
45TH 55:48:00 97 Paul Clenton M/38
46TH 55:55:00 75 Brennan Gray M
47TH 56:11:00 87 Barrett Franklin M/42
48TH 56:13:00 116 Gareth Jones M/31
49TH 56:41:00 106 Adrian Hitchin M/30
50TH 57:40:00 38 Malcolm Ward M/47
51ST 57:42:00 205 Kevin Marsh M
52ND 57:47:00 145 Simon McGreavy M/33
53RD 57:52:00 146 Matthew Lloyd M/33
54TH 57:53:00 44 Gareth Huges M/30
55TH 57:57:00 UNKNOWN
56TH 58:02:00 113 John Paul Harpin M/35
57TH 58:08:00 152 Michelle Boult F/43
58TH 58:23:00 98 Paul Rollins M/33
59TH 58:25:00 42 Heidi Hunt F/38
60TH 59:17:00 204 Jonathan Neachell M
61ST 59:31:00 126 Steve Burr M/52
62ND 59:33:00 135 Andy Hough M/47
63RD 59:39:00 54 Abigail Halcarz F/25
64TH   01.00:36 53 Lynda Revill F/55
65TH   01.00:47 173 Tim Maundrell M/24
66TH   01.00:52 31 Ruth Dickson F/33
67TH   01.02:17 207 Gareth Roberts M
68TH   01.03:03 168 Alex Robinson F/44
69TH   01.03:03 169 Sam Skelton F/39
70TH   01.03:04 103 Angela Clark F/47
71ST   01.03:04 131 Peter Jones M/35
72ND   01.03:10 182 Chris Wilson M/30
73RD   01.03:11 211 James Wilson M/32
74TH   01.03:12 188 Alex Wilson M/22
75TH   01.04:29 174 Shaun Phillips M/38
76TH   01.04:49 163 Symone Day F/42
77TH   01.04:57 162 Lisa Wright F/33
78TH   01.05:01 130 Gary Conway M/35
79TH   01.05:25 66 John Hanson M/50 Peel R.R.
80TH   01.05:37 142 Alan Pallett M/43
81ST   01.05:54 213 Tracey Taylor F
82ND   01.06:00 176 Heather Cliffe F/36
83RD   01.06:10 82 Matthew Leech M/40
84TH   01.06:55 153 Norman Harding M/63 Barrow Runners
85TH   01.07:09 68 Ian Grigg M/52 Peel R.R.
86TH   01.07:19 21 Sarah Brown F/41
87TH   01.07:19 198 Sarah Henson F/42
88TH   01.08:26 189 Fiona Hamilton F/34 RAF Triathlon
89TH   01.08:26 190 Douglas Hamilton M/45
90TH   01.08:49 207 Gareth Roberts M
91ST   01.09:00 164 Nikita Mirosin M/22
92ND   01.09:05 33 Adam Kesterton M/26
93RD   01.11:32 144 Toby Verriour M/41
94TH   01.11:32 107 Juliet Halfhead F/37
95TH   01.11:56 208 Anna Riley F
96TH   01.11:56 202 Carolyn Caswell F
97TH   01.13:00 18 Katharine Harper F/38
98TH   01.13:00 154 Diana Glover F/47
99TH   01.16:18 57 Sue Fairburn F/39 Peel R.R.
100TH   01.16:18 52 Marcus Fairburn M/34 Peel R.R.
101ST   01.16:18 65 Tracy Elsdon F/35 Peel R.R.
102ND   01.16:39 185 Wayne Kelleher M/41
103RD   01.16:39 148 Rachel Swailes F/31
104TH   01.17:03 51 Ian Price M/51
105TH   01.17:07 127 Jeanette Rotchell F/43
106TH   01.17:15 99 Victoria Radcliffe F/28
107TH   01.17:15 100 Ross Murray M/30
108TH   01.20:34 86 Andy Gibson M/50
109TH   01.20:39 192 Heidi Elliott F/38
110TH   01.23:47 133 Billy Cliffe M/37
111TH   01.25:25 149 Margaret Leedhan F/52
112TH   01.25:25 212 Sean O’Brien M
113TH   01.27:10 209 Anna Robey F/31
114TH   01.27:10 210 Chris Robey M/30
115TH   01.29:01 114 Anthony Doolan M/24
116TH   01.29:01 111 Stuart Rowley M/32
117TH   01.31:49 196 David Wright M/33
118TH   01.31:49 195 Sue Wright F/31
119TH   01.31:49 160 Michelle Greenfield F/33
120TH   01.32:14 120 Kenneth Herr M/55

Late starter 00:52:59 No.41 Georgios Partsinevlos M/31 (arrived on a motorbike having traveled from Newcastle upon Tyne this morning)